Analýza násilného jednání na osobách se zdravotním postižením v rámci pobytových sociálních služeb
Potenciální riziko ohrožení násilím je jeden z faktorů významně ovlivňujících kvalitu života lidí využívajících pobytové sociální služby. Předmětem výzkumu je identifikace rizika násilí páchaného na ženách a mužích se zdravotním postižením v rámci pobytových sociálních služeb. U rizika násilí je vyhodnocena jeho závažnost, četnost, faktory ovlivňující jeho výskyt. Dále jsou zmapovány způsoby, jak je s problematikou násilí ve vybraných zařízeních pobytových služeb nakládáno (tj. řešení případů násilného jednání a jejich prevence).
Výzkumná studie obsahuje výsledky kvalitativních analýz vybraných 5 druhů pobytových sociálních služeb. Výsledky jsou členěny pro porovnání pobytových služeb s kapacitou vyšší jak 18 lůžek a kapacitou 18 a méně lůžek a u otázek zaměřených na osoby se zdravotním postižením také na muže a ženy.
Na základě provedené analýzy jsou vytvořeny návrhy na opatření státu podporující eliminaci násilí na lidech se zdravotním postižením s přihlédnutím ke genderové dimenzi.
Cílem věcných návrhů opatření je účinně přispět ke snížení výskytu násilného jednání na lidech v pobytových sociálních službách, nebo podpořit vytvoření objektivního i subjektivního pocitu bezpečí pro uživatele služeb při sdělování podezření na násilné jednání. Navržená opatření obsahují identifikovaný problém, návrh jeho řešení, dopad na legislativu, předpokládanou finanční náročnost a očekávaný přínos navrženého opatření.