DRAGON

Dragon_il_fotoZkratka DRAGON představuje projekt s názvem „Stanovení množství nelegálních drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách – nový nástroj pro doplnění údajů o spotřebě drog v České republice”. Jeho zpracovatelem je Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i. (dále jen VÚV TGM,v.v.i.) Na projektu dále spolupracuje vědecko-výzkumná organizace ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, o.p.s.

Cílem tohoto projektu je zlepšení statistických metod vyhodnocování problémového užívání drog a získání nových informací o užívání nelegálních drog v České republice. Oficiální čísla o rozšíření zakázaných drog ve společnosti vycházejí zejména z průzkumu uživatelů drog, lékařských záznamů, statistik kriminálních činů a sledování produkce drog. Takto získané informace podávají přibližný obraz o jejich užívání a míry konzumace. Z tohoto důvodu odborníci začali hledat jiné možnosti jak kvantifikovat „reálné” hodnoty spotřeby návykových látek.

Projekt DRAGON začal v roce 2012. Jeho dokončení je plánováno na rok 2015. V rámci projektu je v České republice sledován obsah nezákonných drog v komunálních odpadních vodách celkem v deseti městech České republiky (Prha, Brno, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem, Frýdek-Místek, Český Těšín, Havířov, Karviná a Orlová). V roce 2013 proběhly celkem čtyři sedmidenní vzorkovací kampaně na každé sledované lokalitě a bylo odebráno celkově více než 1000 vzorků odpadních vod. V odpadních vodách jsou sledovány metamfetamin, amfetamin, kokain, heroin, morfin, LSD a Extáze. Tato strategie vzorkování umožňuje např. odlišit jednotlivé městské části z pohledu „vztahu” jejich obyvatel k užívání nezákonných drog.

Pro potřeby projektu byla v roce 2013 společností ACCENDO – Centrum pro vědu a výzkum, o.p.s., zpracovaná „Sociodemografická studie včetně analýz prostorového rozložení obyvatelstva a identifikace rizikových skupin uživatelů návykových látek (drog)”. Tato studie je zaměřena na sociální a bezpečnostní rizika. Studie propojená s výsledky první kampaně VÚV TGM,v.v.i., dále pak také spolupráce s policií ČR, městkou policií, sociálními službami, preventisty umožnila zpřesnit umístění sběrných bodů na kanalizační síti pro další kampaně měření.

Z prvního výsledku sledování obsahu nelegálních drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách v roce 2013 lze prozatím konstatovat, že nezákonné drogy byly nalezeny prakticky ve všech analyzovaných vzorcích. Dále lze říci, že nejvyšší počet denních dávek kokainu na 1000 odkanalizovaných obyvatel byl zjištěn v Praze a Plzni, u amfetaminu byly nejvyšší hodnoty denního počtu dávek zjištěny v Ústí nad Labem, Praze a Karviné, zatímco u „taneční” drogy extáze byly nejvyšší hodnoty zaznamenány v Praze, Brně a Plzni. Pokud jde o množství látek pervitinu, tak nejvyšší hodnoty byly zjištěny ve statutárním městě Ústí nad Labem, vysoké hodnoty byly zaznamenány rovněž v městech Moravskoslezského kraje (zejména v Ostravě a Karviné), dále také v Praze a Plzni. V porovnání s ostatními evropskými městy byly zjištěny extrémní hodnoty koncentrace pervitinu. U ostatních druhů sledovaných drog (extáze, amfetamin, kokain) se množství jejich spotřeby pohybuje na evropském průměru.